GALATASARAYLILAR

YURDU

GALATASARAYLILAR

YURDU

Galatasaraylılar Yurdu Sıcak Yuvanız 💛❤️

Röportajlarımız

Galatasaraylılar Yurdu

Sıcak Yuvamız

Galatasaraylılar Yardımlaşma Vakfı bünyesinde kurulan 2014 yılından bu yana hizmet vermekte olan yurdumuz, 86 tek kişilik odasında profesyonel sağlık, sosyal servis ve teknik ekipleriyle sakinlerini ağırlamaktadır.

Hizmet Verilen Alanlar Ve Başvuru Koşulları

HİZMET Verilen Alanlar

Sağlıklı Yaşlı Bakım Hizmeti

Kurumumuzda 55 yaş üzerindeki herhangi bir desteğe ihtiyaç duymayan bireylere de konaklama ve bakım hizmeti vermekteyiz.

Kısa Süreli Bakım Hizmeti

Fiziksel hastalıklar veya büyük ameliyatlar sonrasında geçici süre ile özel bakıma ihtiyaç duyan hastalara yöneliktir. Hastaneden taburcu olan hasta, tamamen iyileşene kadar doktor ve hemşire kontrolünde geçirilen operasyonun oluşturabileceği potansiyel yan etkiler, komplikasyonlar ve ameliyat sonrası oluşabilecek bakım ihtiyaçları yaşlılarımızın beklentilerini karşılayacak şekilde verilir. Hastane sonrası bakıma ihtiyaç duyulan kısa süreli bakım hizmetimiz en az iki haftalıktır.

Hedefimiz, Pandemi sonrası yakınlarının evde bakımını üstlendikleri kişilerden kısa süreli uzak kalma durumunda (tatil, seyahat vs.) yakınları dönünceye kadar misafir edip, kaldığı süre boyunca uzman kadromuzla her türlü ihtiyacı karşılamaktır.

Trakeostomili, Kolostomili, PEG’li Hastalara Bakım Hizmeti

Mesleğinde uzmanlaşmış hemşire ve bakım teknikeri kadromuzla profosyenel bakım hizmeti sağlanmaktadır.

Alzheimer, Demans, Parkinsonlu Hastalara Bakım Hizmeti;

Genellikle ileri yaşlarda sonradan ortaya çıkan ve çoğu kez yavaş ilerleyici olan demans, alzheimer ve Parkinson hastalarının fonksiyonelliğinin korunması, engelinin azaltılması, stabilitenin sürdürülmesi için çevre ve ilişkilerin düzenlenmesi, hastalık nedeniyle oluşan kayıpların kompanse edilmesi, hastanın bireyselliğini koruyacak ve yaşam kalitesini artırarak sürdürecek tedavi ortamını sağlamaktayız.

Yatalak ve Felçli Özel Bakım Hizmeti ;

Gerek yaşlarından ötürü gerekse geçirdikleri bir hastalık ya da kaza sonucunda kalıcı veya sürekli olarak yatağa bağlı yaşayan hastalarımız, deneyimli ve konusunda eğitimli Bakım teknikerleri tarafından her gün düzenli olarak kontrolleri yapılmakta, kişisel bakım ve temizlik işlemleri giderilmektedir.

Başvuru Koşulları

55 yaşını doldurmuş olmak,

Bulaşıcı hastalığa sahip olmamak.

Uyuşturucu Veya Alkol Bağımlısı olmamak,

Hekim tarafından imzalanmış, ruh sağlığı açısından huzurevinde kalabileceğine dair raporu olması.

BİLGİ AL

Galatasaray Yardımlaşma Vakfı hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz.

Sosyal Hizmet

Galatasaraylılar Yurdu’nda sosyal yaşam Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından planlanmaktadır. Aktif yaşlanma sürecini destekleyen etkinlik programları sakinlerin psiko-sosyal anlamda iyileşmelerini sağlamak, sosyalleşmeleri için uygun ortamları oluşturmak, yaşamdan zevk alabilmelerini ve kaliteli zaman geçirmelerini temin etmek gibi unsurlar gözetilerek oluşturulmaktadır.Özellikle yaşamdan keyif almaları için, gün içerisinde ve özel günlerde (bayram, yılbaşı, yaşlılar haftası, anneler günü, babalar günü, doğum günleri vb.) etkinlikler düzenlenmektedir.Yaşlılarımızın yaşam isteklerini sürdürmelerini sağlayıcı, yaşam bağlılıklarını arttırıcı, aileleri ile olan ilişkilerin sürdürülmesi ve geliştirilmesine yardımcı, çevresi ile olan ilişkilerini destekleyici mesleki çalışmalar yapılmaktadır.Yaşlıların birbirleriyle ve kurum çalışanlarıyla ilişkileri, sosyal bağları, ilgileri, faaliyetleri yakından izlenip mümkün olan en iyi niteliğe kavuşturulmaktadır.

Sosyal Hizmet birimimizin sakinlerimize sağladığı başlıca hizmetler;

Kuruma ilk kabulden sonra Oryantasyon Sürecinde destek olmak,

Sakinlerin Psiko-sosyal değerlendirme yapılması ve sosyal anlamda ihtiyaçlarının belirlenmesi,

Sakinde görülen problemi ilgili alana iletme desteği,

Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemek

Kişilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak nitelikte hizmetin sağlanması

Sağlık

Günlük ve periyodik sağlık kontrolleri düzenli olarak yerine getirilir ve kayıt altına alınır. Konuğumuzun gereksinim duyduğu tahliller ve tetkikler, yakınının izni alınarak anlaşmalı laboratuvarımızda yaptırılır.Sakinimizin fonksiyonel bağımsızlığını geri kazanmasını ve günlük yaşam aktivitelerini en üst düzeyde yapabilmesini sağlamaya yönelik, kilo ve sıvı takiplerini de içeren geriatrik bakım hizmetleri eksiksiz uygulanır.

Güler yüzlü ve tecrübeli sağlık ekibimiz ve bakıcılarımız ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olacaktır.

Doktor Hizmeti

Kurumumuzda kalan sakinlerimizin  teşhis ve tedavi süreci uzman doktorumuz tarafından takip edilmekte ve tüm sakinlerimiz haftanın 3 günü muayene edilmektedir.Sağlık bakanlığından aldığımız reçete yazma yetkisiyle ile sakinlerimizin ilaçları kendi bünyemizde kurum doktorumuz tarafından reçetelendirilerek temin edilmektedir

Hemşirelik Hizmeti

Kurumda 7 gün 24 saat Hemşirelerimiz hizmet vermektedir.

Hemşirelik hizmeti kapsamında ekibimizin yaptığı başlıca çalışmalar;

 • Enjeksiyon uygulamaları
 • İlaç takibi ve temini
 • Serum takma ve takibi
 • Yara bakımı ve pansuman
 • Sonda ve katater uygulaması
 • Kolostomi ve stoma bakımı
 • Tansiyon ve kan şekeri ölçümleri
 • PEG Bakımı, Mama Takibi
 • Kilo Takibi
 • Bez takibi
 • Gerektiği durumda oksijen desteği
 • Acil durumlarda ilk müdahale ve Ambulans Nakil Desteği

Psikolog

Yaşlının öz bakımını yapmak, sağlığını ve güvenliğini kontrol altında tutmak tek başına yeterli değildir. Onlar için örgütlenmiş psikolojik ve sosyal hizmet programları gereklidir.  Galatasaraylılar yurdu bünyesinde bulunan uzman psikolog ile sakinlerimizin hastalık sürecinde yaşadığı problemleri atlatabilmeleri için psikolojik destek sağlanmakta , sakin yakınlarına da danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Fizik Tedavi

İleri yaşın getirdiği fizyolojik kayba veya çeşitli hastalıklara bağlı gelişen fonksiyonel kötüleşmenin önlenmesi geciktirilmesi ve azaltılmasına yönelik verilen sağlık hizmetidir.

Bakım

Günlük aktivitelerini tek başına yapamayacak, kişisel temizlik, yemek konularında bakıma ihtiyacı olan kişilere bakım personeli ile verilecek hizmetlerdir.Bakım hizmetleri çerçevesinde 24 saatlik zaman diliminde ihtiyaç duyulan temizlik, özbakım, psikolojik ve sosyal rehabilitasyon, beslenme ve kişinin ihtiyaç duyduğu tüm dış destek kendi alanlarından mezun deneyim sahibi yaşlı bakım teknikerlerimiz tarafından verilmektedir.

 • 2 saatte bir pozisyon verme,
 • Sıvı alım takibi,
 • Banyo,
 • Bez değişimi,
 • Yemek yedirme,
 • Yürüyebilen sakinlerin mobilize edilmesi,
 • Yara bakımı,
 • Günde 4 kez alt bakımı,
 • Ağız, diş, perine, tırnak bakımı,
 • Mevsimine uygun kıyafet değişimi,
 • PEG ve NG ile besleme,
 • Nemlendirici solüsyon uygulamaları
 • Oda düzeninin sağlanması vb. hasta bakım personeli tarafından verilen hizmetlerdir.

Hizmetin kontrol ve şeffaflığının sağlanması amacıyla sakin yakınları için 24 saat kamera yayın imkanı bulunmaktadır.

Tesis

Amacına uygun şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş ender tesislerden biri olma özelliğine sahip olan tesis, 3.000 metrekare arsa üzerinde taban alanı 1.000 metrekareden 5 kat olmak üzere toplam 5.000 metrekare kapalı alana ve geniş oturum alanlı bir bahçeye sahiptir.
Binamızda 2 adet yangın merdiveni ve yağmurlama (sprink) yangın söndürme sistemi bulunmaktadır. Ayrıca hybrid motorlu yangın söndürme pompası ve 40 tonluk su deposu bulunmaktadır.

Binamız ısı yalıtımlı dış cephe, ısıcamlı pencere sistemi ve çevre dostu ısı pompası sistemi ile ısıtılmaktadır.

Binamızda sosyal hizmet uzmanı ve psikolog görüşmelerinin yapılacağı hizmet birimi bulunmaktadır. Bu birimde ayrıca hasta sahiplerine de psikoloğumuz tarafından danışmanlık ve konsültasyon hizmetleri verilecektir.

Binamızda 7/24 sıcak su ısı pompalı sistem ile karşılanmaktadır

Binamızda tüm katlara hizmet veren asansör bulunmaktadır.

Yemekhane

Binamızda 100 kişi kapasiteli yemekhane bulunmaktadır. Yemekhanemizde soğuk sıcak servis ünitemiz mevcuttur.

Mutfak

Yemek hizmetimiz endüstriyel olarak düzenlenmiş olan tesis mutfağında yaklaşık 150 kişiye hizmet sunacak kapasitede kendi alanında öncü kalite ve hijyen standartlarına uygun olan firmalar tarafından hizmet alımı şeklinde yürütülmektedir.Sakinlerimize  Uzman Diyetisyen Kontrolünde hazırlanan menüler 3 ana, 2 ara öğün olmak üzere 5 öğünden oluşur.Tüm öğünler sertifikalı Aşçılar tarafından merkezimizin mutfağında taze ve günlük olarak hazırlanmaktadır. Mutfakta ayrıca kuru gıda deposu, -18 derece soğutma kapasiteli soğuk oda bulunmaktadır.

Bahçe

Kurumumuzun bahçesi 2000 metrekareden oluşmaktadır. İçerisinde yapay şelale bulunan bahçemiz kuş sesleri arasında keyifli sohbetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Çamaşırhane

Kurumumda bulunan çamaşırhanemiz sayesinde sakinlerimizin kıyafetleri her zaman  temiz ve ütülüdür.

Kütüphane

Misafirlerimizin rahat bir şekilde okuma yapabilecekleri bir toplantı odası & kütüphane alanımız bulunmaktadır. Kütüphanemizde yaklaşık ….. adet kitap bulunmakta olup internet desteği de sağlanmaktadır.

Konaklama

Galatasaraylılar Yardımlaşma Vakfı tarafından kurulmuş ve işletilmekte olan Galatasaraylılar Yurdu Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan yaşlı bakımı ve aktif yaşlanma süreci alanında hizmet vermektedir.

Galatasaray’ın temel değer ve ilkeleri çerçevesinde kamusal alanda faaliyet gösteren, ihtiyaç sahibi büyüklerimizin yaşamlarını her türlü endişeden uzak; huzur, güven, sağlık ve mutluluk içinde sürdürmeleri temin eden Galatasaraylılar Yurdu’nda hizmete girdiği 2014 yılından bu yana 300’e yakın sakine yaşam ve bakım ortamı sağlanmıştır.

Özel bakım ünitelerimiz hastane tedavisi sonlanmış ama evde bakım güçlüğü çekilen, tıbbi bakım ağırlıklı, klinik beslenmeye ihtiyaç duyan, fiziksel aktivitesi kısıtlı, felç ya da herhangi bir nedenle yatağa bağımlı olan ve özel bakım gereksinimi duyan kişilere yöneliktir. Demans – Alzheimer hastası yaşlılarımızın bakımı kendilerine ayrılmış katlarda, o konuda uzmanlaşmış personelimizce yapılır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ruhsatlı olarak faaliyet gösteren Galatasaraylılar Yurdu’nun temel prensibi, sakinlerine kanunen öngörülen standartlarının üzerinde bir yaşam ortamı ve hizmet kalitesi sunmaktır.

Sakinlerin tek kişilik odalarında kendi düzen ve mahremiyetleriyle yaşamlarını sürdürmeleri ilkesiyle inşa edilmiş olan tesis, her biri en az 17 metrekare olmak üzere 78 odada toplam 100 yatak kapasitesine sahiptir. Mevcut yatak kapasitesi aynı binada yerleşik iki ayrı bölüm halinde olmak üzere huzurevi ve bakımevi sakinlerinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Her odada, dahili uydu alıcılı LCD TV, mini buzdolabı, Wi-Fi internet bağlantısı, acil çağrı butonları, baş ve ayak ayarlı çift motorlu karyola bulunmaktadır.  Odalarımız kişiye özel olduğundan, misafirlerimiz kendi istekleri doğrultusunda yaşam alanlarını yeniden düzenleyebilir.

Fizik Tedavi

İleri yaşın getirdiği fizyolojik kayba veya çeşitli hastalıklara bağlı gelişen fonksiyonel kötüleşmenin önlenmesi geciktirilmesi ve azaltılmasına yönelik verilen sağlık hizmetidir.Tesisimizde konaklayan sakinler, Fizik Tedavi hizmetlerinden Ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programlarımız;

Ameliyat Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Ortopedi, Beyin Cerrahisi ve Genel Cerrahi ameliyatları sonrasında hastanın eski sağlığına kavuşması için Fizik Tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanması gerekmektedir. Merkezimizde fizyoterapistin planlayacağı rehabilitasyon programları ile sakinin günlük yaşamına ve eski sağlığına kavuşması sağlanır.

Bakım hastalarının Rehabilitasyonu: Akut veya Kronik rahatsızlıklar nedeniyle (beyin kanaması, inme, Alzheimer, kalça kırığı vb) yatağa bağımlı hastalara Fizik tedavi programı uygulanmaktadır.

Kardiyak Rehabilitasyon (KR): Yaşlılarda koroner kalp hastalığına bağlı ölüm ve bağımlılık çok yüksektir. Bu nedenle yaşlı hastalarda kardiyak rehabilitasyon büyük önem taşır. Tesisimizde konaklayan sakinler için Kardiyoloji uzmanı,Fizik tedavi uzmanı gibi uzman hekimlerin istemiyle kurumumuz fizyoterapisti tarafından kardiyak rehabilitasyon programı uygulanmaktadır.

Nörolojik Rehabilitasyon

İnme (felç) , Omurilik Yaralanması, Kafa Travması, Multiple Skleroz (MS), Parkinson hastalığı, Sinir Yaralanmaları, Yüz Felci gibi beyin ve sinir hastalıkları sonucu meydana gelen bozuklukların tedavisidir. Nörolojik rehabilitasyon hastanın yatak seviyesinden, yürüme aşamasına kadar tüm seviyelerde fizyoterapist eşliğinde; uygun egzersizler, ‘’spastisite’’ denilen normal olmayan kas kasılmalarının azaltılması için egzersiz, ortez gibi çeşitli ve hastaya özel uygulamaları kapsayan çok yönlü bir program uygulanmaktadır.

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon Hastalıkları kas ve tendon yaralanmaları, bağ yaralanmaları, kırıklar, romatizmal eklem hastalıkları, bel ve boyun fıtıkları, omurga eğrilikleri olarak tanımlanabilir. Tesisimizde ; Spinal stenoz (kanal daralması), Fıtık (bel fıtığı, boyun fıtığı), Karpal Tünel Sendromu, Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği), Kemik Erimesi, Menisküs Yırtığı, Skolyoz, Topuk Dikeni, Bağ Yaralanmaları, Osteoartrit (kireçlenme) gibi hastalıklarda Fizik Tedavi programı uygulanmaktadır.

Koruyucu Rehabilitasyon

Bel, boyun ve omurga sağlığını hastalanmadan korumak büyük önem taşır. Sağlıklı kişilerde mevcut fiziksel durumu korumak ve rahatsızlıklar oluşmadan önlem almak amacıyla egzersiz ve eğitim programlarının verilmesi Koruyucu Fizyoterapi olarak adlandırılmaktadır. Fizyoterapistimiz tarafından kurumumuzda konaklayan sakinlerin günlük yaşamda daha sağlıklı olabilmeleri için kişisel çalışma ve eğitim verilmektedir

MEMNUNİYET

GALATASARAYLILAR YARDIMLAŞMA VAKFI